top of page

Dlaczego ZHP

Dlaczego akurat ZHP?

 

ZwiÄ…zek Harcerstwa Polskiego to Organizacja Pożytku Publicznego o numerze 
KRS 0000094699.

 

ZwiÄ…zek Harcerstwa Polskiego jest najwiÄ™kszÄ…, liczÄ…cÄ… 125 297 czÅ‚onków, organizacjÄ… wychowawczÄ… dzieci i mÅ‚odzieży w Polsce. Od ponad stu lat gÅ‚ównym celem dziaÅ‚ania ZwiÄ…zku jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy – stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju czÅ‚owieka.

ZwiÄ…zek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, należącym do Å›wiatowego ruchu skautowego. ZHP jest organizacjÄ… otwartÄ… i apolitycznÄ…. Wychowuje mÅ‚odych ludzi na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartoÅ›ci zawartych w Prawie Harcerskim.

 

Misja

 

Misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

 

Rozwój samodzielnoÅ›ci i aktywnoÅ›ci

 

Gromada zuchowa, drużyna harcerska, starszoharcerska, wÄ™drownicza to doskonaÅ‚e miejsce aktywnoÅ›ci dzieci i mÅ‚odzieży. W drużynach dzieci i mÅ‚odzież przygotowujÄ… siÄ™ do aktywnego, dorosÅ‚ego życia. Przez szkoÅ‚Ä™ harcerskÄ… przeszÅ‚o wiele znanych i cenionych osób, zajmujÄ…cych dzisiaj ważne stanowiska w życiu spoÅ‚ecznym, gospodarczym i politycznym. 

Harcerska szkoła życia i harcerski system wychowawczy odciska trwałe oraz pozytywne piętno na młodych ludziach i procentuje na całe dorosłe życie.

 

Atrakcyjny, dostosowany do potrzeb dzieci i młodzieży program

 

Program w drużynie zależy od potrzeb mÅ‚odych ludzi jako jednostek, potrzeb caÅ‚ej grupy oraz pomysÅ‚owoÅ›ci drużynowego. W skali organizacji nie ma takich pozytywnych rzeczy, których nie można robić w harcerskim mundurze.

Drużyny zajmujÄ… siÄ™ dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… artystycznÄ…, ekologicznÄ…, turystycznÄ…, obronnoÅ›ciÄ…, ratownictwem medycznym, żeglarstwem. SÄ… drużyny, które specjalizujÄ… siÄ™, w konkretnej dziaÅ‚alnoÅ›ci, ale wiÄ™kszość drużyn i Å›rodowisk harcerskich podejmuje wiele różnorodnych dziaÅ‚aÅ„. WielkÄ… siÅ‚Ä… harcerstwa jest jego różnorodność. Nigdy nie zapominamy o patriotyzmie oraz o szeroko rozumianych wartoÅ›ciach. Harcerstwo jest wspaniaÅ‚Ä… przygodÄ….

 

Bezpieczeństwo

 

ZwiÄ…zek Harcerstwa Polskiego dba o bezpieczeÅ„stwo swoich czÅ‚onków, podejmujÄ…c liczne dziaÅ‚ania, w szczególnoÅ›ci:

przeszkolenie instruktorów pracujÄ…cych z dziećmi i mÅ‚odzieżą. Opracowane zostaÅ‚y w skali caÅ‚ej organizacji standardy szkoleÅ„, które musi przejść każdy, kto podejmuje siÄ™ peÅ‚nienia funkcji wychowawczej w organizacji. Instruktorzy zobowiÄ…zani sÄ… do zdobywania uprawnieÅ„ paÅ„stwowych, niezbÄ™dnych do organizacji szczególnych form aktywnoÅ›ci np: kierowników placówek wypoczynku letniego, instruktorów żeglarstwa itp. 

ZwiÄ…zek Harcerstwa Polskiego dziaÅ‚a w zgodzie z paÅ„stwowymi przepisami dotyczÄ…cymi bezpieczeÅ„stwa. Wszyscy peÅ‚noletni instruktorzy ZHP sÄ… również ubezpieczeni w zakresie odpowiedzialnoÅ›ci cywilnej.


Przykładowe cele działania drużyn harcerskich i formy ich realizacji

Cele

Przykładowe rodzaje działań

Kształtowanie umiejętności podejmowanie decyzji

1. Zdobywanie stopni i sprawności harcerskich
2. Gospodarowanie kieszonkowym podczas obozów letnich, biwaków
3. Uczestnictwo w grach terenowych
4. Kierowanie zastępem

Nabycie i ksztaÅ‚towanie umiejÄ™tnoÅ›ci pracy w grupie, ról grupowych, sposobów podejmowania decyzji )
Utrwalanie umiejętności funkcjonowania w grupie
Nauka podejmowania decyzji ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… celów i wartoÅ›ci którym majÄ… sÅ‚użyć

1. Podział na zastępy 6 osobowe
2. Przydzielania zadań zespołowych np. :
a) Zadania realizowane w małych grupach
b) SÅ‚użba w kuchni podczas obozów letnich
c) Sportowe gry zespołowe

Wyrobienie samodzielności, nauka czynności wynikających z prac codziennych

1. Praca w zastÄ™pie sÅ‚użbowym: obieranie ziemniaków, mycie naczyÅ„ kuchennych, mycie wÅ‚asnej menażki, robienie kanapek, wykonywanie innych czynnoÅ›ci pod opiekÄ… kucharki
2. Dbanie o własną higienę, pranie własnej odzieży
3. Utrzymanie porzÄ…dku ma póÅ‚ce, w plecaku, sypialni

Kształtowanie szacunku dla przyrody, ukazanie jej piękna, potrzeby jej ochrony, umiejętności wypoczywania na łonie natury

1. Wycieczka na najbliższe pola namiotowe, pokazanie dewastacji i zanieczyszczeń spowodowanych przez człowieka
2. Ognisko z udziaÅ‚em straży leÅ›nej i leÅ›niczego, wyjaÅ›nienie różnic pomiÄ™dzy parkiem narodowym, krajobrazowym, rezerwatem przyrody

Samorozwój zuchów i harcerzy wynikajÄ…cy z ich zainteresowaÅ„ i potrzeb

Nabywanie umiejÄ™tnoÅ›ci poprzez realizacjÄ™ sprawnoÅ›ci harcerskich np: Pierwsza pomoc, Przewodnik po… , Terenoznawca


Jak wygląda harcerska codzienność?

W pierwszym okresie działania w drużynie harcerskiej wszystko będzie dla Państwa dziecka nowe i nieznane.

Dziecko bÄ™dzie przeżywać ważne chwile: bÄ™dzie uczÄ™szczać na zbiórki (które odbywajÄ… siÄ™ popoÅ‚udniami, a czasami nawet w soboty), zÅ‚oży obietnicÄ™ zucha lub przyrzeczenie harcerskie, pojedzie na pierwszy biwak, obóz, bÄ™dzie chciaÅ‚o mieć swój pierwszy mundur.

Daty, miejsca i godziny zbiórek oraz wyjazdów sÄ… znane z wyprzedzeniem i zawsze można zapytać o nie drużynowego. Niestety, ale nie zawsze harcerska aktywność jest równie intensywna i regularna. Ze wzglÄ™du na swojÄ… różnorodność, trudno ubrać jÄ… w konkretne ramy czasowe.

Zawsze ukoronowaniem harcerskiej pracy w ciÄ…gu roku szkolnego jest udziaÅ‚ w obozie letnim.

Z czasem nastolatek angażuje siÄ™ również w organizowanie harcerskiej pracy dla mÅ‚odszych harcerzy.

CzÄ™sto, okoÅ‚o 17-18 roku życia zostaje instruktorem. Bycie instruktorem harcerskim jest nie tylko wspaniaÅ‚Ä… przygodÄ… i wielkÄ… lekcjÄ…, gdyż czy inni rówieÅ›nicy w wieku lat 19 zarzÄ…dzajÄ… skomplikowanymi projektami, jakimi sÄ… rajdy czy biwaki?.

Jest też kolejnym krokiem do wychowania aktywnego społecznie i świadomego obywatela. Warto wspierać w tej działalności nasze dzieci.

 

Co zrobić aby wstąpić do ZHP?

Krok 1

Najczęściej gromady zuchowe i drużyny harcerskie oraz starszoharcerskie dziaÅ‚ajÄ… przy szkoÅ‚ach, gÅ‚ównie publicznych. Rodzic poszukujÄ…cy drużyny do której mogÅ‚oby należeć dziecko pierwsze kroki powinien skierować do szkoÅ‚y, w której uczy siÄ™ dziecko. Najlepiej zorientowanÄ… osobÄ… w szkole jest oczywiÅ›cie Dyrektor Placówki oraz nauczyciele.

 

Krok 2

JeÅ›li w szkole nie ma drużyny zapraszamy do Internetu. W Internecie znajdziecie PaÅ„stwo informacjÄ™ gdzie dziaÅ‚a najbliższa drużyna. Na pozór to trochÄ™ skomplikowane (w ZHP dziaÅ‚a okoÅ‚o 8000 drużyn). 

Dlatego też zapraszamy na stronÄ™ http://www.zhp.pl, na niej znajduje siÄ™ wykaz Komend ChorÄ…gwi. ChorÄ…giew swym zasiÄ™giem obejmuje caÅ‚e województwo, wyjÄ…tek stanowi ChorÄ…giew StoÅ‚eczna obejmujÄ…ca swym dziaÅ‚aniem jedynie Miasto StoÅ‚eczne Warszawa. 

Na stronie ChorÄ…gwi szukamy wykazu hufców. ZasiÄ™g Hufca jest zróżnicowanych, od dzielnicy, poprzez gminÄ™ aż po caÅ‚y powiat. 

Prosimy o wybranie Hufca znajdującego się najbliżej swojego miejsca zamieszkania, a następnie proszę skontaktować się z Komendantem Hufca.

 

Uwaga! 

ZwiÄ…zek Harcerstwa Polskiego wymaga pisemnej zgody rodziców na przynależność dziecka do ZHP

bottom of page